Výstava obrazů: Petr Straník

Petr Straník

Petr Straník představuje svoji volnou tvorbu na témata jemu blízká, témata, která ho motivují zachytit charakter předlohy.

Jsem jakožto stavební inženýr zastáncem poměrně exaktní metodiky čerpající především ze snahy o tzv. Abstraktní realismus, kde mi právě akt dosažení iluze světla (bez světla není obrazový vjem) přináší největší radost. Ačkoli v našich luzích a hájích si pod abstrakcí představujeme úplně něco jiného, jde mi o to, aby na makro úrovni obraz nepopíral povahu tahů štětcem – to je aby byly stále patrné a každý malý “výsek” obrazu působil při ztrátě kontextu do jisté míry abstraktně. Ještě by se to dalo nazvat reprezentativním uměním – reprezentace skutečnosti pomocí tahů štětcem. Každý obraz je víceméně sebeportrétem, protože podvědomě vám servíruji a podtrhuji to, co mi přijde zajímavé a důležité. Podvědomě tak promítám do obrazu svoji osobnost. Každý tuto podvědomou hru “hraje” trochu jinak a věřím, že právě tak se vytváří osobitý styl, ačkoli se bavíme o realismu. Každý je tak schopen stejnou předlohu vyjádřit velice odlišně (osobitě).

Jsem inspirován lidmi – přízní (portréty), anatomií lidského těla (akty), efekty světla na neživých věcech (zátiší, plein-air studie). To vše lze nalézt v mé výstavě tady v Café Stalingrad. Jsem moc vděčný za příležitost zde vystavovat.

Výstava má netradičně i svoji “odnož” – naproti přes ulici, ve fitku Top Figure Fitness, kde visí Petrův zatím největší počin – 2 m vysoký obraz dvou figur v nadživotní velikosti. Jste vítáni se na něj zajít podívat.


Petr Straník (*1987)
Narodil se v Novém Městě na Moravě. Původním vzděláním stavař, který se studiu umění začal věnovat při pobytu ve Velké Británii. Věnoval se extenzivnímu studiu na Masters Academy. Tvoří ve stylu abstraktního realismu. Získal 1. místo v celosvětové soutěži January 2021 New Masters Academy Challenge – 100 hands studies a Honourable mention za dílo End of Summer v Bold Brush competition. Jeho díla se těší velké oblibě na aukčním portálu obrazyvaukci.cz

Termín konání vernisáže: 11. listopadu 2022 v Café Stalingrad, Žďár nad Sázavou

Výstava potrvá do 31. prosince 2022.